Jak zacząć biegać?

        Jeśli jesteś na tej stronie i zacząłeś ‘aś czytać ten artykuł to znaczy już biegaszJ

        Bieg to najprostsza forma ruchu, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani wielkiego przygotowania motoryczno-technicznego. Wymaga chęci!!!  Jak się tu znalazłeś to pewnie coś zaczyna Ci po głowie chodzić… jak to zrobić – o tym poniżej.

Jak zacząć?                              

         Bieganie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Po prostu zakładasz strój sportowy adekwatny do pogody, buty i już jesteś biegaczemJ

         Na początek nie warto się zbytnio forsować a marszobieg lub marsz Nordic Walking  będzie idealny  żeby zacząć. Na pierwszych treningach możesz odczuwać bóle stóp, piszczeli, pleców i innych partii mięśniowych. To Twój organizm będzie się bronił przed aktywnością i zmęczeniem. Do dziś siedział na kanapie i było mu „dobrze” a teraz zaczął się ruszać.

         Na pierwszych treningach lepiej nie przesadzać z aktywnością, kilometrażem czy intensywnością.  Twoja głowa musi zapamiętać pierwsze treningi jako przyjemne i fajne. Jeśli  przesadzisz będzie Ci ciężko wyjść na następny trening – kto lubi się katować – Twoja głowa będzie Ci mówić to samo. Wszystko ma się kojarzyć z przyjemnością i  zadowoleniem.

 

Gdzie zacząć?

         Niby banalne pytanie, ale nie zawsze. Fajnie znaleźć sobie fajne miejsce do biegania. Blokowisko, centrum miasta czy stadion Lekkoatletyczny to nie są dobre „okoliczności przyrody” aby zacząć. Dużo ludzi, zanieczyszczenie powietrza czy obecność biegających zawodników może nas peszyć. Najlepiej znaleźć jakieś miejsce, które będzie Wam się kojarzyć z przyjemnością i wypoczynkiem. Las, jezioro, plaża czy park są idealne na rozpoczęcie przygody z bieganiem i takie miejsca powinniście wybierać.

Kilka przykładowych sesji dla początkujących biegaczy na rozpoczęcie przygody z bieganiem:

1.     - 4 min szybki spacer

- 2 min trucht

 Powtarzamy 3 razy

– na koniec kilka ćwiczeń rozciągających – całość zajmuje nam 20 minut. Po kilku sesjach zmniejszamy ilość marszu a wydłużamy truchtanie.

 

2. 

 - 5 min szybki spacer,

 - 3 min trucht,

 - 5 minut szybki spacer,

- 3 minuty trucht,

- ćwiczenia ogólnorozwojowe w marszu – 4 minuty, (krążenia ramion, skipy, wymachy itp.)

-  5 minut trucht,

- 3 minuty szybki spacer,

- 5 minut trucht,

- 3 min szybki spacer. Ćwiczenia strchingowe na koniec sesji.

Całość  max  40 minut.

 

3.     3x10 minut truchtu. W przerwach między bieganiem ćwiczenia ogólnorozwojowe około 4 minut. Na koniec sesji streching. Całość około 40  minut.

 

2-3 takie sesje w tygodniu w ciągu miesiąca powinny Wam w zupełności wystarczyć  aby zdrowo i bezpiecznie przygotować swój organizm do dalszych treningów i rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem. Powodzenia

POWRÓT